Вести

СТЕФАНОВИЋ: ДОБРА ВОЉА СНС, АЛИ ОПОЗИЦИЈИ ТО НИЈЕ ДОВОЉНО

Влада Србије усвојила је на јучерашњој седници први закључак који се тиче унапређења изборних услова, а односи се на коришћење јавних ресурса и учествовање на јавним скуповима, рекао је министар унутрашњих послова Небојша Стефановић, уједно и шеф радне групе Владе која се бави изборима.

Стефановић је најавио и да ће на следећој седници бити усвојено још закључака.

Радна група је предложила, а Влада усвојила, закључак којим се јасно дефинишу правила, односно указује члановима Владе и другим именованим и постављеним лицима, директорима, на чланове Закона Агенције за борбу против корупције, а којима јавни функционери не могу да користе јавне скупове и сусрете које имају у својству функционера за промоцију политичких странака. Не могу функцију да злоупотребљавају за презентовање свог изборног програма или за позивање да грађани гласају или не гласају на изборима, не смеју да користе јавне ресурсе за промоцију политичких странака ни да користе просторије, возила и инвентаре државних органа и институција. Такође се налаже функционерима да не смеју у радно време да обављају било какву политичку промоцију страначког карактера, и да морају јасно да предоче саговорницима у којој функцији се обраћају, напомиње Стефановић.

Стефановић је истакао да је овим закључком указано и на прекршајну одговорност, али и најављује измену закона којом ће бити тачно дефинисано шта представља јавни ресурс.

Упозоравамо и да ће Влада непридржавање закључцима третирати као повреду дужности из радног односа, и да могу да наступе санкције из радног права, да може да се покрене дисциплинска одговорност јер то може да представља несавесно обављање дужности. Искористили смо могућност да истакнемо да се злоупотреба јавних ресурса неће толерисати, а изменом закона дефинисаћемо и шта је тачно јавни ресурс, какве све злоупотребе могу бити. Тиме ћемо олакшали контролу Агенцији за борбу против корупције - нагласио је Стефановић.

 

НИЈЕ МОГУЋЕ ОДЛАГАЊЕ ИЗБОРА

Одлагање избора само због ванредног стања

Захтеви дела опозиције која се одлучила на бојкот садрже и то да би промене морале да буду спроведене најмање девет месеци пре избора, што би значило да би избори морали да се одложе. Међутим, и из власти, али и цивилног сектора оцењују да је то правно немогуће.

Не верујем да је уставно могуће одложити редовне изборе, сматрам да има довољно времена за примену свих мера. Ко хоће да буде добронамеран, он може да види да су данас бољи изборни услови, али одлуку о изласку доносе политичке странке и свако чини онако како сматра да је најкорисније, рекао је министар Небојша Стефановић.

 

ПРЕДЛОЖЕНЕ МЕРЕ

1 - Санкције за злоупотребу имовине, имена и активности ЈП у политичке сврхе, забрана притисака на запослене у ЈП и јавној управи у вези са подршком политичким странкама и кандидатима на изборима

2 - Дуплирана прекршаја казна за злоупотребу функције

3 - Дијалог са РТС

4 - Јавно слушање (отвара се питање рада РЕМ)

5 - Избор неименованих чланова РЕМ (3)

6 - Агенцији за борбу против корупције се даје рок од пет дана за одлуке по пријавама које се односе на злоупотребе у кампањи

7 - Функционери без политичких активности у току радног времена

8 - Оштрија контрола трошења новца за промоцију странака

9 - Формирање тела за контролу кампање у штампаним и онлајн медијима

10 - Обука службеника који раде на бирачком списку и чланова бирачких одбора

 

 

 

Извор: Блиц