СТАНИСАВЉЕВИЋ: ЗА ДВА ДАНА ВОЛОНТЕРИМА КОЛ ЦЕНТАРА ПРИЈАВИЛО СЕ 2.630 СТАРИЈИХ СУГРАЂАНА ЗА ИМУНИЗАЦИЈУ
Од понедељка је почело да ради свих 17 општинских кол центара са радним временом од 8 до 16 часова, а по потреби ће бити и продужено, казала је градска секретарка за социјални рад Наташа Станисављевић гостујући у Јутарњем програму Студија Б.
"На овим пословима ради око сто волонтера и Град Београд је у свакодневном контакту са кол центрима. Пратимо интензитет позива, потребе суграђана када је у питању имунизација, а по потреби биће повећан и број волонтера. Министарство здравља је надлежно за организацију имунизације, а Град Београд и друге локалне самоуправе су ту да дају подршку. Ми у кол центрима помажемо старијима од 65 година да се што лакше пријаве на систем Е управе, будући да то њима може представљати проблем. Волонтери су ту да старије суграђане проведу кроз портал и унесу њихове податке. Волонтери јављају термине за вакцинацију а старији суграђани уколико су непокретни или полупокретни, могу тражити и бесплатну услугу превоза. То радимо зато што желимо да сваки старији суграђанин који желе да се вакцинише, ту услугу и добије. Ми смо прва локална самоуправа која је организовала овај број кол центара, а као пример могу дати податак да је у првом дану било 4.093 позива, а јуче 5.163, са укупно 2.630 пријава", рекла је Наташа Станисављевић.
Говорећи о социјалној политици Града Београда, градска секретарка за социјалну заштиту подсетила је да је још током летњих месеци направљен план о смештају угрожених лица током зимског периода и хладног таласа.
"Желели смо да отворимо што већи број прихватних центара, како би сам смештај и помоћ били што доступнији. Током ове године отворено је додатних пет локација за бескућнике и лица без крова над главом. То су два прихватна центра, на Врачару и Аутокоманди, са додатних 40 кревета и изолационим блоком, као и три дневна центра у Сазоновој, Солунској и Јабучкој улици. Кроз њих је за месец дана прошло 350 суграђана без крова над главом", истакла је Станисављевићева.
Она је подсетила да је бескућништво посебан друштвени феномен и проблем јер нека лица не желе да прихвате и промене навике живота, а неки не желе да прихвате ни понуђену помоћ.
"Ако се на улици уочи лице које је промрзло и коме је помоћ хитно потребна, суграђани треба да позову Хитну помоћ, Комуналну милицију, Полицију или Центар за социјални рад. Наше је да изађемо на терен, укажемо помоћ тој особи и уколико она пристане, да је сместимо у прихватилиште или неки од прихватних центара. Омогућили смо таквим лицима и да се пријаве на адресу центара за социјални рад и добију личну карту којом улазе у систем здравствене и социјалне заштите. За она лица која то не желе омогућили смо да добију оброк у народним кухињама", казала је градска секретарка.
Наташа Станисављевић је истакла да је Град Београд помогао при формирању првог пункта за масовну имунизацију на Сајму.
"Град је помогао да се сале уреде и јуче је вакцинисана 1.241 особа. Све је функционисало беспрекорно, грађани су били задовољни и зато честитам медицинским радницима и свима који помажу у процесу имунизације. Уверена сам да ћемо овај посао обавити успешно и на задовољство свих суграђана", казала је Наташа Станисављевић.