
ВУЧЕВИЋ: САЧУВАЛИ СМО ДРЖАВУ
Председник Српске напредне странке и саветник председника Србије за регионална питања Милош Вучевић изјавио је данас да за Видовдан владајућа странка неће организовати скуп, који је раније најавио председник Србије Александар Вучић, како не би дошло до ескалације сукоба јер су и студенти у блокади за тај дан најавили протест.
"Ту је дошло до класичне замене тезе, преваре, трикова блокадера којима смо изложени све ово време. Председник Вучић је још у марту говорио да би за Видовдан требало да буде оснивачки скуп Покрета за народ и државу, да би испало да блокадери најављују сада неки скуп за Видовдан, а ми би онда ваљда правили контрамитинг", рекао је Вучевић за РТС.
Вучевић је нагласио да је одлучено да тог дана не буде скуп, како каже, да не би упадали у било какве "заврзламе, играрије и дување у тикву".
"Да ли ћемо имати скуп 5. јула или неког другог датума, да ли ћемо имати 27. јуна или 4. или 5. јула, то је сада ствар договора, разговараћемо с председником Републике Александром Вучићем, па ћемо видети. СНС је спреман свакако да буде део тог покрета и пројекта, али оно што је сигурно, нећемо дозволити да ико спроводи насиље над грађанима Србије", рекао је Вучевић.
Нагласио је да неће дозволити ни да неко нападне студенте који траже да се врате на своје факултете.
"Тако да ће студенти, који су у Пионирском парку, бити безбедни. И оно што морамо по сваку, апсолутно по сваку цену да избегнемо то је српско-српски сукоб, посебно на Видовдан", нагласио је Вучевић.
Додао је да је на Видовдан у историји било много страдања али и много издаја, како је рекао, попут предаје некадашњег председника Републике Слободана Милошевића Хагу.
"Ми не смемо да дозволимо да Србин на Србина удари или грађани Србије на друге грађане Србије, ни на један датум а посебно не на Видовдан", додао је Вучевић.
На питање да ли верује и даље у дијалог и да ће на крају ипак доћи до консензуса по питању друштвене кризе у Србији, Вучевић је истакао да у дијалог верује јер је он неопходан.
"Али за дијалог је потребна воља свих учесника. Апсолутно верујем у крај обојене револуције и њен неуспех. Тензије ће увек у неком сегменту или неком интензитету постојати, не само у српском друштву, него свуда", рекао је Вучевић.
Нагласио је да држава настоји да се врати питањима економије, раста БДП-а и раста плата и пензија.
"Ми морамо да се вратимо нормалном животу, морамо да се спремимо за следећу школску годину. Мора да се нађе оквир како ће се уписивати велики матуранти на факултете. Морамо да се спремимо за предстојећу зимску сезону. Ту је и питање цена енергената. Наравно, раст цена енергената, пре свега нафте, али и гаса због овога што се дешава у сукобу у свету", додао је Вучевић.
Истакао је да треба да се заврши пројекат Експо наводећи да Експо није "само један простор" већ је развој практично целе Србије.
Према његовим речима, у Скупштини Србије се очекује много законодавних активности, односно важних закона за грађане Србије.
"Поносан сам што је наша држава донела Закон о алиментационом фонду, показала велики степен друштвене одговорности за родитеље који се старају о деци", навео је Вучевић.
Подсетио је да је председник државе Александар Вучић јуче посетио у Новом Кнежевцу четворочлану породицу која је решила стамбено питање уз помоћ субвенционисаних стамбених кредита за младе и оценио да је то пример како једна породица користи погодности које је држава омогућила.
Изразио је уверење да ће доћи бољи дани и да је време за нови почетак и за нову и економску али и духовну, просветну и културну обнову.
"Морамо да извучемо озбиљне поуке за ово што нам се дешава у претходних седам месеци и да неке ствари потпуно другачије поставимо", навео је Вучевић.
Геополитичка ситуација у свету се компликује, Србија мора да води рачуна о себи
Вучевић је изјавио данас да се геополитичка ситуација у свету компликује и да је питање куда све то води, а да Србија треба да чува себе и води рачуна о себи.
"Та ситуација је све сложенија и биће потребно доста рационалности да се избегне и да разум победи. За нас је важно да као Србија чувамо себе, ми смо мала држава, нисмо велики играч и одлучујући фактор. Ми имамо пуно изазова и у региону и на унутрашњем плану", рекао је Вучевић за РТС.
Он је истакао да питање АП Косова и Метохије прави проблеме Србији, јер се депортују Срби који годинама живе у јужној покрајини.
Истакао је да је од почетка године до 18. јуна било 85 етничких напада на Србе.
"Куртијев режим спроводи оно што спроводе од почетка мандата. Решење је, надам се, у политичком дијалогу, али не видим вољу да се то деси. Не постоји ни најмања воља да се конструктивно прича ни о једном важном решењу. Не дозвољавају повратак Срба и нормалан живот на Косову", навео је Вучевић.
Додао је да не види да ће се ситуација решити политичким дијалогом, јер је из последњег извештаја директора Канцеларије за КиМ Петра Петковића видео да не постоји апсолутно ни најмања воља албанске стране да се конкретно и конструктивно прича о једном питању о ком треба да буде разговарано.
"Пре свега, Албанци са Косова и Метохије и даље, а приори тврдо одбијају да се примени оно што је потписано, говорим о Заједници српских општина, и наравно не дозвољавају уопште питање повратка српских институција, рад српских институција", навео је Вучевић.
Истакао је да је додатни проблем то што се истовремено са дешавањима у АП КиМ дешава и унутрашња револуција, а што "скреће поглед са ситуације у АП КиМ.
"Ви кад кажете да постоји проблем на Косову и Метохији, они вам кажу да ви бежите од ових проблема које су нам наметнули блокадери претходних седам и по месеци. И за тих седам и по месеци ми смо доживели да су извршене десетине етничких напада, етнички мотивисаних напада на КиМ, протеривања Срба са КиМ, напада на српске институције, плус напада на комплетно руководство Републике Српске, монтирани судски поступак против председника Републике Српске, прављење војних савеза. А ми се бавимо тиме која је улица проходна или није и да ли ће они који су узурпирали факултете дозволити студентима да студирају", истакао је Вучевић.
Говорећи о ситуацији у региону, Вучевић је навео да за Србију Дејтонски споразум мора остати кључни правни и политички акт када је реч о БиХ, додајући да свака промена мора бити заснована на консензусу три народа.
"Наметање, силовање права и политичког система само ће погоршати ситуацију. Ова година је прилично изазовна, то компликује односе у региону, запаљиве изјаве. Нећемо компликовати атмосферу у региону. Први мај у западној Славонији је био, 30 година Сребренице, Олује и Дејтонског споразума нам следи. Не можемо прихватити да постоји колективна одговорност, да се Србија кажњава као потписница Дејтонског споразума. Олуја је за нас погром и највеће етничко чишћење после Другог светског рата", рекао је Вучевић.
Извор: Танјуг/РТС1