ВУЧИЋ: ММФ ПРИЗНАЈЕ ДОБРЕ ФИСКАЛНЕ РЕЗУЛТАТЕ, ДОБИЋЕМО ВИСОКУ ОЦЕНУ
Премијер Србије Александар Вучић изјавио је данас да Међународни монетарни фонд (ММФ) и те како признаје добре фискалне резултате Србије.
Вучић је, након састанка са представницима ММФ, рекао новинарима да је укупан дефицт до сада 19,3 милијарде динара, и нагласио да је прошле године, закључно са априлом државна каса била у минусу 96 милијарди динара.
"Из тога можете да закључите колики смо успех направили", рекао је Вучић.
Премијер је упитао "оне који воле да кажу да је дефицит у јануару био мањи због уплата јавних предузећа у буџет", какве смо то уплате имали у априлу, а и у мају ће фискални резултати бити добри.
Говорећи о лошим коментарима у вези с фискалним резултатима, он је констатовао: "У Србији тешко да можете да будете успешни а да вам не замере".
Србија ће добити не само прелазну већ веома високу оцену од Међународног монетарног фонда за труд, рад, посвећеност и резултат, рекао је Вучић.
Он је на конференцији за новинаре после састанка са делегацијом Међународног монетарног фонда рекао да ће Србија наставити спровођење програма који је договорила са ММФ са, не прелазним, него веома добрим оценама.
"Верујем да ћемо у годинама пред нама бити једна од најснажнијих економија у региону", рекао је Вучић.
Вучић је рекао да ће ММФ следећег понедељка изаћи са проценом привредног раста Србије, која ће, уверен је, са првобитно прогнозираних -1, па -0,5 бити померена на нула.
Уверен да ће Србија, упркос мерама фисклане консолидације, обезбедити позитиван раст ове године, премијер је закључио да би то било мало чудо, јер су "ретки примери у свету да неко обезбеди раст уз мере фискалне консолидације".
Можете да ме волите или не, али резултати се већ виде
Повучени су тешки потези да се среди стање јавних финансија, али тим стањем данас сви можемо да се поносимо, изјавио је премијер и додао да је половина најтежих мера већ иза нас, а грађани ће бољитак моћи да осете за шест месеци или годину дана.
"Можете да ме волите или да ме не волите, али ово су бројеви због којих свако од вас може да се поноси", рекао је Вучић након састанка са делегацијом ММФ.
Према његовим речима, дефицит Србије је у прва четири месеца 2,15 одсто бруто домаћег производа, што имају само четири земље у Европи.
"Свако може да се поноси стањем у јавним финансијама у последњих шест месеци.То је величанствен успех који ће људи да осете за пола године или годину дана", рекао је Вучић.
Он је навео да раније нису доношене такве тешке и храбре одлуке, јер је "било боље повећавати примања људи иако нема економског оправдања за то да бисте освољили неки глас на изборима".
"Сматрам да је ово одговорно понашање. Биће тешких ствари, али више од пола тешких ствари смо већ обавили. Резултати се већ виде, а људи ће у својим џеповима моћи да осете и пре него што само уговорили", рекао је премијер.
Он је затражио од грађана подршку и разумевање за тешке мере.
"Ако не будемо имали вашу подршку... Ако радници фабрике која ништа није произвела 20 година, где радници шест месеци ни један дан нису отишли на посао штрајкују, а ви кажете 'зликовци им не дају плате'. На крају би од вас морали да узмемо да би њима дали", рекао је Вучић.
Он је поручио да му је циљ да Србија буде земља у којој ће млади моћи да се запосле.
Сит сам пролонгирања, неће ММФ решавати наше проблеме
Премијер је рекао да данас на састанку с представницима ММФ није тражио продужетак рока за заштиту 25 фирми у реструктурирању од наплате потраживања поверилаца, јер то сматра "глупом" идејом.
Данас је, како је истакао, представницима ММФ рекао да влада неће тражити продужетак рока за заштиту тих фирми, а "људи из ММФ нису могли да верују".
"Не тражимо то јер сам сит пролонгирања", рекао је Вучић новинарима у Влади Србије.
Проблемима у тим предузећима треба да се бави влада и то појединачно сваком до тих 25 фирми, а не да моли ММФ да пролонгира рокове и тако решава проблеме, објаснио је Вучић.
Министар привреде Жељко Сертић, наиме, најавио је јуче да ћемо од ММФ тражити да се рок за заштиту 25 фирми од поверилаца продужи за годину, две, а премијер каже да је од Сетрићевог захтева одустао јер би се на тај начин ишло линијом мањег отпора.
"Ја сам прихватио решење ММФ-а да за свако од тих предузећа донесемо посебну уредбу на влади. Са тим сам се сагласио још током састанка", рекао је Вучић прецизирајући да ММФ хоће пуни ангажман Владе Србије за свако предузеће појединачно, а не пролонгирање рокова "у којима нећемо радити ништа".
Они, тврди, знају да нећемо да урадимо ништа ако нам продуже рокове, због чега је уверен да влада заиста не би нашла решење за те фирме ни у продуженом року, "јер би сви тај посао лагодно схватили".
Представници владе разговараће с повериоцима, јер 31. маја истиче рок за заштиту тих фирми од наплате њихових потраживања, додао је Вучић и за сутра најавио разговор са синдикатима.
О повећању плата и пензија с ММФ-ом у августу
Вучић је најавио да ће у августу разговарати с представницима ММФ-а о могућем повећању плата и пензија.
Каже да је врло озбиљан кад говори о тој теми, те да ништа није рекао случајно, а фискални резултати у прва четири месеца, који су далеко бољи од очекиваних, остављају простор за такве разговоре.
"Ми смо прошле године у ово време имали минус у буџету од 70 милијарди динара, а ове године је дефицит 19 милијарди. То је разлика од 413 милиона евра за четири месеца", рекао је Вучић новинарима у Влади Србије и додао да најбоље илуструје колики је то износ чињеница да су планиране уштеде на платама и пензијама за целу годину између 310 и 320 милиона евра.
Он је поручио да је ова тешка мера примењена зарад здравог система и на крају здраве земље и истакао да ће нам, кад дође време за задуживање, требати мање новца.
"Сада нам је мањи дефицти па нам и мање новца треба за његово покривање. ММФ каже да је најбоље да нам Шеик Мухамед да кредит под повољним условима. Да ли ћу то успети да изборим или не то је питање. Како да молим човека кад га овде у Србији нападају сваки дан ", рекао је Вучић након састанка са делегацијом ММФ-а.
Очекивани раст БДП-а за 0,5 одсто
Вучић је изјавио данас да ће реалнија слика о бруто домаћем производу (БДП) бити у следећим кварталима, јер ће они поредити стање након поплава, те он ове године очекује привредни раст од 0,5 одсто.
Упитан на основу чега очекује привредни раст у овој години с обзиром да је у првом кварталу забележен пад БДП-а од 1,9 одсто, Вучић је рекао да први квартал није мерило, јер се он пореди са истим периодом лане када је остварена највећа производња електричне енергије.
Након тога су се, подсетио је, догодиле поплаве када је та производња драстично пала.
Он је, након састанка са делегацијом ММФ-а, рекао да ће реалнија слика о БДП-у бити у следећим кварталима, јер ће они поредити стање након поплава.
Према његовим речима, ове године ће бити забележен раст БДП-а од 0,5 одсто, што улива поверење.
Минус из првог квартала, како је рекао, брзо ће се надокнадити.
"Ми смо чак очекивали у првом кварталу минус од 2,5 одсто БДП-а, па смо и са тим рачунали да ћемо стици до нуле", рекао је он.
Очекује се, како је навео, додатно повећање производње у хемијском комплексу, покренута је производња у Икарбусу, у августу почиње са радом друга пећ у Железари, ускоро се очкује покретање производње у ФАП-у, али и повећање прихода у аутомобилској индустрији.
До прве половине јуна план реструктурирања ЕПС-а
Вучић је изјавио данас да ће до прве половине јуна Влада Србије усвојити комплетан план реструкутрирања Електропривреде Србије (ЕПС).
Он је новинарима рекао да ће влада тај посао урадити заједно са ММФ-ом и Светском банком.
Кроз разговоре са ММФ-ом, како је навео, закључено је да је влада предузела много тешких корака како би оздравила економију, наводећи да је "прешла тежу половину", али да је остало још проблема са којима мора да се позабави, међу које спада и реструктурирање јавних предузећа.
Премијер је најавио и план реструктурирања Пореске управе како би још један део сиве зоне био уведен у легалне токове.
О струји и у понедељак, ЕПС тежак систем, захтеви исти
Представници Владе Србије и ММФ разговарали су о цени струје, али је премијер Александар Вучић најавио наставак тих разговора за понедељак.
"Њихови захтеви остају исти, наша намера је да колико год можемо олакшамо нашим грађанима такође остаје иста, па ћемо да наставимо те разговоре", рекао је Вучић на конференцији за новинаре.
Када је реч о јавним предузећима, Вучић је навео да је почело да се решава питање ЕПС-а који је најважнији део система и који ће Србија још дуго држати у својим рукама.
"ЕПС је тежак систем, највећи наш систем који ћемо још дуго да чувамо у рукама, важан је за развој Србије и за бруто домаћи приозвод", каже Вучић.
Премијер је рекао да смо имали минус од 130 милиона евра у "Дунав осигурању", а да се сада може очекивати и да део дивиденде буде уплаћен у државни буџет.
Када је реч о Коридорима Србије и Путевима Србије, Вучић је рекао да ће та предузећа морати да се споје.
"То ћемо да урадимо у складу са договором са ММФ-ом", рекао је Вучић и навео да смо имали тешко наслеђе које није могло да се промени делом и због "мафијашког пословања".
Наводећи да су тешки послови пред нама, Вучић је навео да су Железнице кренуле у реструктурирање и да се нада да ће бити поштовани сви рокови за тај посао.
Борићемо се за што боље услове при продаји ФАП-а
Премијер је изјавио данас да се нада да ће договор са финском компанијом Сису за куповину ФАП-а из Прибоја бити завршен у кратком року, и додао да ће се Влада Србије борити за што боље услове.
"Да отворимо карте, сви који долазе да преговарају са нама, знају да ми то желимо да завршимо што пре због људи у Прибоју и околини. Од ФАП-а зависи цео тај крај и Финци знају да ми морамо да дамо све од себе да преговори буду успешни. Зато ће вероватно тражити тешке услове", рекао је Вучић на конференцији за новинаре након састанка са делегацијом Међународног монетарног фонда (ММФ).
Према његовим речима, прозводња камиона значи живот за Прибој и зато ће се учинити све да договор успе, јер људи у том граду морају да раде.
"Борићемо се на сваки начин и то ће за нас бити исцрпљујуће. Али, зна ли неко неког другог ко би да улаже у Прибој? Гарантујем да овде нико не зна неког таквог. Ми смо, ето, некако нашли ову фирму", навео је Вучић.
Премијер је нагласио да нико није нашао инвеститора за ту Фабрику последњих 20 година, јер је пут до Прибоја лош.
Потребно је четири сата вожње без аутопута до Прибоја, иако је то један од најлепших делова наше земље, прецизирао је он.
"Боримо се и борићемо се и надам се да ћемо успети. Ја се само надам на неће и тад неки да кажу, "аха та хала вреди милион, а они им је дају на коришћење", закључио је Вучић.
Наше ћутање је одраз наше снаге, а не слабости
Србија жели да сачува мир и стабилност и добре односе с комшијама, изјавио је Вучић, наводећи да нас неки у региону неретко потцењују и вређају али да је наше ћутање на њихове увреде израз и одраз наше снаге, а не наше слабости, .
"Лоше бих се осећао када бих било шта одговарао госпођи Томашић на то колико би још Срба требало да оде, како би требало да се испразни Хрватска. Мислим да то лоше говори о Хрватској, а мислим да наше ћутање веома добро говори о Србији и показује да смо одговорни и озбиљни људи који желе очување стабилности", рекао је Вучић на конференцији за новинаре у Влади Србије.
Одговарајући на питање о изјави председнице Хрватске конзервативне странке и посланице у Европском парламенту Руже Томашић да "ако Хрватска почне чистити своје двориште јако пуно Срба из Хрватске ће морати ићи у Србију", Вучић каже да смо ћутањем показали да смо одговорни и озбиљни људи који се не плаше никога али који желе да сачувају добре односе са комшијама.
Вучић је додао да смо тако показали да нам је стрпљење и трпељивост неупоредиво јача страна од ватрених говора који би доносили дневно политичке поене.
"Од тога никакве користи нисмо имали у прошлости, а Србија ће од стабилности, од мира од такве улоге коју има, да има огромну корист у будућности", закључио је Вучић.